Zvrchovaný Maltézsky rád vo svojej povahe ako subjekt medzinárodného práva urdžiava diplomatické vzťahy s viac ako...
mimoriadny a splnomocnený Veľvyslanec Maltézskeho Rádu v SR
Vznik rádu sv. Jána sa datuje okolo roku 1048.
Rád stal vojenským rytierskym rádom, aby bol schopný chrániť pútnikov, chorých a tiež kresťanské územia vo Svätej zemi. Rád prestal vykonávať túto funkciu, keď stratil Maltu (1798). Svoju vojenskú tradíciu si však Rád zachováva dodnes.
V dávnejších dobách pochádzali rádoví členovia tradične zo starobylých kresťanských šľachtických rodov. Rád je stále rytierskym rádom vyznávajúcicim hodnoty rytierstva a šľachetnosti. Všetci dnešní členovia sú prijímaní za svoje zásluhy pre Rád a pre Cirkev.
Rád je dnes prítomný prostredníctvom svojich organizačných zložiek v 54 krajinách. Má 6 Veľkopriorstiev, 6 Podpriorstiev a 47 Národných asociácií.
Rád pozostáva z viac ako 13 500 Rytierov a Dám.
Najvýznamnejšie humanitárne projekty boli uskutočnené v Kosove, v Macedónsku, v Indii, v Juhovýchodnej Ázií po tsunami, v Afganistane, Pakistane, Mexiku, Kongu, Sudáne, Mjanmarsku, Srí Lanke, Gruzínsku a na Haiti.
Členom Maltézskeho Rádu je možné stať sa len na pozvanie. Do Rádu sú prijímané len osoby bezchybnej morálky a katolíckeho správania, ktoré získali zásluhy za svoje aktivity pre Maltézsky rád, jeho organizácie a jeho diela. Návrhy na prijatie do Rádu predkladá Veľkému magistériu príslušné Veľkopriorstvo alebo Národná asociácia.
Prosím prezrite si tiež sekciu „Rád vo svete“ na tejto webovej stránke je zoznam organizácií Rádu v rôznych krajinách sveta. (Order around the worldwww.orderofmalta.org)
V súlade s medzinárodným právom verejným Rád udržiava bilaterálne diplomatické styky so 104 krajinami. Taktiež má štatút stáleho pozorovateľa pri OSN, pri Európskej komisii (EÚ), a tiež pri 17 medzinárodných organizáciách ako je FAO a UNESCO. Diplomatické vzťahy umožňujú Rádu zasahovať účinne a včas v prípadoch prírodnej katastrofy alebo ozbrojených konfliktov. Vďaka svojej neutralite,, nestrannosti a apolitickosti, je Rádu umožnené pôsobiť aj ako sprostredkovateľ na urovnanie nedorozumení, ak ho o to sporiace sa štáty požiadajú.
Aktivity Rádu sú financované najmä jeho členmi. Finančné prostriedky pochádzajú z príspevkov a zo súkromných darov. Zdroje pre nemocnice a zdravotnícke aktivity obvykle pochádzajú z dohôd uzavretých so zdravotníckymi a sociálnymi systémami v danej krajine. To isté platí pre záchrannú službu. V rozvojových krajinách sú charitatívne činnosti často kryté dotáciami od vlád, Európskej komisie a medzinárodných organizácií. Zdroje pre financovanie charitatívnych aktivít Rádu tiež pochádzajú z darov alebo príspevkov rôznych dobrodincov.
Po strate ostrova Malta sa Rád v roku 1834 natrvalo usadil v Taliansku, v Ríme. Tu boli dvom jeho objektom s okolitým územím udelené práva exteritoriality. Prvým zvrchovaným územím Rádu je Magistrálny palác na Via dei Condotti 68. V paláci sídlia Veľmajster a vládne orgány Rádu. Druhým zvrchovaným územím sú pozemky a vila na Aventínskom vŕšku. V Magistrálnej vile na Aventíne sídli Veľkopriorstvo Ríma – starobylá inštitúcia, ktorá združuje členov Rádu v strednom Taliansku – a veľvyslanectvo Maltézskeho rádu pri Talianskej republike.
Kapitulská 9, 81101 Bratislava, Tel./Fax: +421 2 5413 1296, e-mail: info@orderofmalta.sk