Zvrchovaný Maltézsky rád vo svojej povahe ako subjekt medzinárodného práva urdžiava diplomatické vzťahy s viac ako...
mimoriadny a splnomocnený Veľvyslanec Maltézskeho Rádu v SR
Vznik rádu sv. Jána sa datuje okolo roku 1048.
Dobrovoľníctvo je činnosť, ktorú dobrovoľník vykonáva vo svojom voľnom čase bez nároku na honorár v prospech niekoho, mimo členov svojej rodiny, alebo domácnosti. Aj malým zapojením sa do aktivít môže každý z nás pomôcť zlepšovať, skrášľovať či zdokonaľovať fungovanie okolo seba. Je treba sa len rozhliadnuť.
Ľudia sa stávajú dobrovoľníkmi či dobrovoľníčkami z rôznych dôvodov. Veľkou odmenou je pocit, že človek pomáha, alebo zlepšuje život vôkol seba, ale tým prínosy takejto činnosti nekončia. Vďaka dobrovoľníctvu možno získať zručnosti potrebné pre lepšie uplatnenie sa (napríklad zdokonaliť sa v organizačných, komunikačných či prezentačných schopnostiach...), rozšíriť si okruh kontaktov, zvýšiť svoju sebadôveru, cítiť, že človek je potrebný. Okrem toho, že niekomu pomôže, si zároveň prostredníctvom získaných skúseností môže zvýšiť svoje šance uplatniť sa na trhu práce, posunúť sa v kariére a hlavne si rozšíriť okruh priateľov. To znie celkom dobre, nie?
Vo všeobecnosti nezáleží na tom, aké vzdelanie dobrovoľník dosiahol. Existujú však dobrovoľnícke ponuky, na ktoré sú potrebné isté schopnosti a vedomosti, ktoré však môžu súvisieť skôr s hodnotovou orientáciou, charakterovými vlastnosťami a chuťou. Špecializované činnosti vyžadujúce konkrétny druh vzdelania bývajú v dobrovoľníckych ponukách uvedené a Maltézska pomoc Slovensko k tomu zabezpečí potrebný výcvik, či kurz (napr. kurz prvej pomoci, rôzne medicínske kurzy a pod.).
Áno, aj keď väčšina projektov Maltézskej pomoci vyžaduje osobné nasadenie, v prípade, ak sa človek nemôže z rôznych dôvodov zúčastniť osobne, je možné pomáhať aj na diaľku. Finančnou, alebo materiálnou podporou charitatívnych aktivít organizácie, alebo modlitbou.
Ponuka dobrovoľníckej činnosti MPS je naozaj pestrá, či už sa jedná o služby osobnej asistencie pre choré a zdravotne postihnuté osoby, realizuje sa aj podpora hospicov, zdravotníckych zariadení, azylových centier pre osoby bez domova, detských domovov, domovov pre seniorov a rómskych komunít.
Každý pracovný deň roznášajú naši dobrovoľníci teplú stravu odkázaným starým ľudom v Bratislave.
Dobrovolníci MPS vykonávajú tak isto organizačná službu a poskytovanie pitnej vody počas hromadných náboženských podujatí. Pomáhajú pri charitatívnych a podporných zbierkach finančných prostriedkov a materiálnej pomoci. Poskytujú sa prvú pomoc a predlekársku zdravotnú starostlivosť počas hromadných podujatí.
Vykonávajú osobná asistencia pre chorú a zdravotne postihnutú mládež počas medzinárodných letných táborov Maltézskeho rádu, ako aj pre chorých počas púte Maltézskeho rádu do Lúrd vo Francúzsku.
Dobrovoľníci MPS pomáhajú pri podporných aktivitách v prospech starostlivosti o bezdomovcov, utečencov a sociálne slabých. Podporujú výkon pastoračných a vzdelávacích aktivít medzi Rómami v Nitre a na východnom Slovensku.
Informácie o tom, ako sa môžeš stať dobrovoľníkom, nájdeš TU
Kapitulská 9, 81101 Bratislava, Tel./Fax: +421 2 5413 1296, e-mail: info@orderofmalta.sk