Novinky

Veľkonočný pozdrav prezidenta Maltézskej pomoci Slovensko

17/04/2022 


 

Milí priatelia,

 

ako prezident Maltézskej pomoci Slovensko, výkonnej organizácie Zvrchovaného Maltézskeho rádu na Slovensku, Vás v túto Veľkonočnú nedeľu chcem pozdraviť zo slovensko-ukrajinského Hraničného priechodu vo Vyšnom Nemeckom.

Dnes je už 52. deň, čo Maltézska pomoc Slovensko na tomto mieste pomáha 24 hodín denne ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine.

Za posledných 52. dní sa u nás v službe vystriedali stovky dobrovoľníkov. Naši dobrovoľníci boli často to prvé, čo desiatky tisíc ukrajinských utečencov videli po prechode hranicou na Slovensko.

Reprezentujeme tu hodnoty, na ktorých je postavená naša západná civilizácia: mier a pomoc núdznym bez ohľadu na ich pôvod, rasu či vierovyznanie.

Na týchto miestach sa odohrali tisícky dojemných príbehov. Často tu bola zima, noc, rozdelené rodiny, neistota, hodiny čakania. Mnohé z týchto príbehov poznáme, mnohé sa nikdy nedozvieme. Toto miesto dýcha individuálnymi hrdinstvami – ľudí, ktorí tu začínali život v novej krajine, ale aj dobrovoľníkov, ktorí im pomohli.

Som hrdý na dobrovoľníkov Maltézskej pomoci Slovensko, na dobrovoľníkov iných organizácií, ale aj na príslušníkov Finančnej správy Colnice, Polície, Armády či Hasičov. Oni všetci hrdinsky zvládajú svoju službu a sú predĺženými rukami vás všetkých. Zo srdca im všetkým ďakujem.

Ešte nie je čas bilancovať, kríza a vojna pokračujú. Utrpenie ľudí pretrváva bez ohľadu na to, či sú sviatky. Preto aj my zostávame v službe.

Krása a tajomnosť dobra je v tom, že rodí ďalšie dobro u tých, ktorých sa dotklo. Dobro vykonané aj na týchto miestach bude inšpirovať tisícky ľudí.

V túto Veľkonočnú nedeľu vám želám veľa sily do vašich osobných hrdinstiev pomoci blížnym. Ďakujem.

 

JUDr. Július Brichta

Prezident Maltézskej pomoci Slovensko

 

 

 

Maltézsky rád Slovensko

Kapitulská 9, 81101 Bratislava, Tel./Fax: +421 2 5413 1296, e-mail: info@orderofmalta.sk