Novinky

Prvá dáma USA Jill Biden sa stretla s dobrovoľníkmi Maltézskej pomoci Slovensko počas návštevy slovensko-ukrajinských hraníc

09/05/2022 


Jill Biden im ponúkla slová vďaky a povzbudenia.

Počas nedeľnej návštevy slovensko-ukrajinskej hranice sa prvá dáma Spojených štátov amerických Jill Biden, v sprievode predsedu vlády SR Eduarda Hegera a ministra vnútra Romana Mikulca, stretla s tímom dobrovoľníkov Maltézskej pomoci, ktorí pomohli už desiatkam tisíc ukrajinských utečencov.

Jill Biden vyjadrila slová podpory a povzbudenia pre mnohé služby, ktoré ponúkajú dobrovoľníci Maltézskej pomoci Slovensko už od začiatku vojny na Ukrajine. Prvú dámu prijal prezident Maltézskej pomoci Slovensko JUDr. Július Brichta a vice-prezident Dr. Tomáš Sklenár, ktorí priblížili programy humanitárnej, zdravotnej a sociálnej pomoci pre ukrajinských občanov. Maltézsky rád a jeho charitatívne organizácie (vrátane Maltézskej pomoci Slovensko) pomáhajú nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách ako Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a v mnohých ukrajinských mestách.

Prvá dáma sa následne spolu s predstaviteľmi vlády zúčastnila na nedeľnej modlitbe v poľnej kaplnke Maltézskej pomoci vo Vyšnom Nemeckom. Tento prerobený a vyhrievaný stan, v ktorom je umiestnená kaplnka, slúži aj ako čakáreň pre matky a deti v prípade nepriaznivého počasia.

Maltézska pomoc Slovensko už od druhého dňa od vypuknutia vojny poskytuje služby na slovensko-ukrajinskom hraničnom priechode Vyšné Nemecké. Služby ponúkané 24 hodín denne, 7 dní v týždni zahŕňajú zdravotnú, sociálnu a psychologickú pomoc všetkým prichádzajúcim utečencom. Viac ako 200 dobrovoľníkov Maltézskej pomoci Slovensko a jej sesterských organizácií slúži v 72-hodinových zmenách. Dobrovoľníci doposiaľ rozdali viac ako 60 000 nápojov a 100 000 kusov potravín. Počas prvých týždňov vojny (predtým, ako túto službu zastrešil štát) tiež koordinovali dopravu a ubytovanie pre tisíce utečencov, ktorí prišli na túto pohraničnú stanicu, kde teploty v noci dosahovali mínus 20 stupňov.

Maltézsky rád Slovensko

Kapitulská 9, 81101 Bratislava, Tel./Fax: +421 2 5413 1296, e-mail: info@orderofmalta.sk