Novinky

Maltézska púť do Lúrd po prvýkrát aj zo Slovenska

05/09/2016 


Tento rok sa uskutočnila už 57. medzinárodná púť Maltézskeho rádu do Lúrd. Maltézsky rád na Slovensku sa na nej zúčastnil po prvýkrát samostatne s dobrovoľníkmi, pútnikmi, chorými a postihnutými zo Slovenska. Púť sa konala v dňoch 1. – 5. mája 2015. Pre 20 chorých bola zabezpečená nepretržitá odborná lekárska služba a opatera 50 dobrovoľníkmi Maltézskej pomoci Slovensko. Púte sa zúčastnilo celkom 180 účastníkov zo Slovenska, vrátane rytierov, dám a dobrovoľníkov v uniformách.

Slovenskú skupinu duchovne sprevádzali emeritný trnavský pomocný biskup Mons. Dominik Tóth a mukačevský eparcha Mons. Milan Šášik s ďalšími kňazmi.

Púte sa za slovenskú stranu zúčastnili aj chargé d’ affaires a.i. Veľvyslanectva Maltézskeho rádu v Slovenskej republike Anton Gatnar spolu s prezidentom Maltézskej pomoci Slovensko Júliusom Brichtom a viceprezidentom Tiborom Bučekom, ktorý bol hlavným organizátorom púte. Spolu s niekoľkými tisíckami účastníkov púte Maltézskeho rádu z 30 krajín sveta reprezentovali Rád aj jeho najvyšší predstavitelia – Jeho Výsosť knieža a veľmajster Frá Matthew Festing a členovia Zvrchovanej rady. Medzinárodným sv. omšiam predsedal kardinál – patrón Rádu J.E. Raymond Leo Burke.

Veríme, že v r. 2016 prebehne ďalší ročník púte.

Maltézsky rád Slovensko

Kapitulská 9, 81101 Bratislava, Tel./Fax: +421 2 5413 1296, e-mail: info@orderofmalta.sk